نسخه فارسی النسخة العربية Türkçe Versiyonu English Version
دسته بندی پخش موسیقی

برندهای خودرو برندهای ساعت برندهای طلا و جواهر برندهای پوشاک برندهای مبلمان برندهای دکوراسیون برندهای ساختمانی برندهای ورزشی

3

نیویورک ابر شهر رویایی


نیویورک

مقاله نیویورک ابر شهر رویایی با تصاویر با کیفیت


نیویورک واقع در ایالت نیویورک و در شمال شرق ایالات متحده آمریکا پرجمعیت ترین شهر این ایالت و کشور آمریکا است. این شهر شاید بزرگترین قطب‌ فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جهان باشد و در واقع نیویورک پایتخت جهان است.

نیویورک در دهانه رودخانه هادستون به روی اقیانوس اطلس قرار دارد و دارای 5 منطقه است که ایالت نیویورک را تشکیل می‌دهند. این مناطق به شرح زیر می باشند:

رودخانه هادسون در نیویورک رودخانه هادسون در نیویورک

برانکس، بروکلین، منهتن، کوینز و استاتن آیلند که در زیر به معرفی اجمالی این 5 ناحیه می پردازیم:

- منهتن از قدیمیترین مناطق شهر نیویورک بوده و در واقع شبه جزیره‌ای است که مهمترین مراکز تجاری و اقتصادی آمریکا در آن قرار دارد. مجسمه آزادی که مشهورترین نماد ایالات متحده آمریکا است، در منطقه منهتن قرار دارد.
- بروکلین نیز از قدیمیترین مناطق نیویورک بوده و پرجمعیت‌ترین منطقه آن و چهارمین منطقه پر جمعیت آمریکا با ۲.۵ میلیون نفر جمعیت است.
- کوئینز از لحاظ مساحت بزرگترین محله کلان‌شهر نیویورک است. 2 فرودگاه بزرگ شهر نیویورک در محله کوئینز قرار دارند. منطقه کوینز از لحاظ آماری دارای بیشترین جمعیت مهاجر در سرتاسر ایالت متحده آمریکا است.
- برانکس در شمالی‌ترین منطقه شهر نیویورک و در بالای منهتن قرار دارد. و یکی از مهم‌ترین بخش‌های این شهر به حساب می‌ آید.
- جزیره استاتن، به صورت جزیره‌ای است که در جنوبی‌ترین ناحیه شهر نیویورک و در بخش ریچموند قرار دارد.

نیویورک از بالای امپایر استیت نمای نیویورک از بالای ساختمان معروف امپایر استیت (در حال ساخت در ۱۹۳۱ میلادی)

مساحت این ابرشهر ۱۱٫۳۲۷ کیلومتر مربع بوده و وسیعترین شهر جهان به شمار می رود و تولید ناخالص داخلی نیویورک در زمره بیشترین‌ها قرار دارد که از نظر ارزش اسمی، می‌توان به تنهایی آن را با کشور بزرگی مثل روسیه مقایسه کرد.

نیویورک دارای بیش از ۵۳ آسمانخراش با ارتفاع بیشتر از ۲۰۰ متر بوده و از این نظر بیشترین تعداد آسمانخراش را در میان شهرهای دنیا داراست و جمعیت نیویورک با احتساب حومه آن قریب به ۲۰ میلیون نفر (مطابق آمار سال ۲۰۰۷ میلادی) می باشد. جالب است بدانید متروی این ابر شهر که در سال ۱۹۰۴ میلادی افتتاح شد، طولانی‌ترین خط متروی جهان است. بازار بورس نیویورک، که در خیابان وال استریت قرار دارد، بزرگترین بازار بورس جهان در معاملات دلاری است.

آسمانخراش های نیویورک
آسمانخراش های نیویورک
حتما می دانید که مرکز اصلی سازمان ملل متحد در ‌شهر نیویورک و مجسمه آزادی، مهم‌ترین نماد ایالات متحده آمریکا که هدیه فرانسوی ها به آمریکاست، در نیویورک واقع شده‌است.

ساختمان سازمان ملل متحد دفتر سازمان ملل متحد در نیویورک

مجسمه آزادی مجسمه آزادی

دو فرودگاه جان اف کندی و فرودگاه لاگوآردیا در این شهر مسافران سراسر جهان را به این شهر از مسیر های هوایی وارد می کنند.

پیشرفت شگرف نیویورک

جنگ جهانی دوم مقدمات رشد نیویورک را در تمامی جوانب فراهم کرد. از آنجا که آفرینش‌های هنری در کشورهای دیکتاتوری اروپایی ممنوع گردید، هنرمندان به سمت غرب و مخصوصا آمریکا گریختند که این مهاجرت اجباری موقعیت مناسبی را برای انتقال مرکز هنری جهان از پاریس به نیویورک را فراهم کرد، که موجب تسلط ایالات متحده آمریکا تا اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی بر جریانات هنری جهان شد. جنگ دوم جهانی و خرابی‌های گسترده آن در کل قاره اروپا منجر به جذب سرمایه‌ها و نیروی کار بسیار به سمت این شهر شد که عامل مهمیبرای توسعه اقتصادی و رونق صنایع و کارخانجات نیویورک بود. در سال ۱۹۴۵ و با احداث مقر دائمی سازمان ملل متحد، عملاً نیویورک مهم‌ترین شهر در عرصه دیپلماسی بین‌المللی تبدیل شد.

اتفاقات بسیار بزرگی در این شهر تاکنون رخ داده است که حمله تروریستی به برج‌های تجارت جهانی در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی مهمترین و تاریخ ساز ترین آنها می باشد، واقعه‌ای که سال‌های بعد نیز تأثیرات خود را بر مناسبات جهانی باقی گذاشت.

حوادث 11 سپتامبر در نیویورک

حوادث 11 سپتامبر در نیویورک حوادث 11 سپتامبر 2001

جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری نیویورک

نیویورک جاذبه‌های بسیاری از نظر فرهنگی و گردشگری در سطح جهان دارد. همانگونه که در بالا یادآور شدیم، مجسمه آزادی هدیه‌ای است که از طرف کشور فرانسه به این شهر داده شده و پذیرای جهانگردان بسیاری از سراسر جهان است.

مجسمه آزادی مجسمه آزادی

پارک مرکزی نیویورک (Central Park) که در واقع نخستین پارک مدرن ایالات متحده آمریکاست، محلی‌ست که گرانترین زمین‌های این شهر دور آن قرار دارند و با مساحت ۳۴۲ هکتار از بزرگترین پارک‌های درون شهری جهان بوده که حدود ۲۵ میلیون نفر هر سال از آن بازدید می‌کنند و محل برگزاری مسابقات و نمایشهای زیادی است. ساختمان داکوتا با سابقه تاریخی برای فرهنگ کشور آمریکا در نزدیکی پارک مرکزی قرار دارد و کتابخانه عمومی نیویورک که از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های عمومی جهان است و همچنین موزه گوگنهایم (موزه تاریخ طبیعی آمریکا) و موزه متروپولیتن نیویورک که در نزدیکی پارک قرار دارند و در جهان نظیرشان را نمی‌توان یافت. موزه هنر مدرن که در بخش منهتن این شهر قرار دارد نیز به عنوان تاثیرگذارترین موزه دنیا در زمینه هنرهای مدرن به شمار می رود.

پارک مرکزی نیویورک نمایی بسیار زیبا از پارک مرکزی نیویورک

پارک مرکزی نیویورک پارک مرکزی نیویورک

سالن اپرای متروپولیتن یکی از دوازده مؤسسه بزرگ فرهنگی مرکز هنرهای نمایشی لینکلن بوده که در نیویورک واق شده است. بسیاری از گردشگران روز را در میدان تایمز (Times Square) به مشاهده نمایش‌های خیابان برادوی می توان دید که شب را به تماشای مسابقات هاکی (تیم نیویورک رنجرز تیم مطرح نیویورک است) و بسکتبال (تیم بسکتبال نیویورک نیکز) درون مدیسون اسکویر گاردن و یا نیویورک یانکیز درون استادیوم یانکی سپری می‌کنند. نیویورک دارای کلوپ‌های شبانه و استادیوم‌های ورزشی مجهزی بوده که شاهد برگزاری کنسرت‌های فراوانی از گروه‌های مشهور موسیقی آمریکایی و جهانی است. ضمنا از آنجا که نیویورک دارای آسمانخراش های متعدد و معروفی است، فیلم‌های هالیوودی بسیاری در این شهر فیلمبرداری می شوند جالب است بدانید پیترای نیویورکی از غذاهای معروف مردم این شهر بزرگ است، شهرت جهانی دارد.

سالن اپرای متروپولیتن سالن اپرای متروپولیتن

میدان تایمز نیویورک میدان تایمز تیویورک

استادیوم یانکی ها استادیوم یانکی ها

دانشگاه ها و مراکز علمی بزرگی در این کلان شهر قرار دارند: از جمله: دانشگاه کلمبیا، دانشگاه راکفلر و مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ.

دانشگاه کلمبیا در نیویورک دانشگاه کلمبیا

همچنین اشخاصی چون: آرتور میلر (نویسنده)، هوارد فاست (نویسنده)، کریم عبدالجبار (ورزشکار)، همفری بوگارت (بازیگر)، تام کروز (بازیگر)، فرانکلین روزولت (رئیس جمهور)، آیزاک آسیموف (نویسنده) و لری کینگ (مجری تلویزیون) از جمله چهره‌های مشهور این شهر هستند.

ایرانیان نیویورک

در این شهر جمعیت قابل توجهی از ایرانیان نیز زندگی می‌کنند و به همت گروهی از فعالان ایرانیان نیویورک، از سال  ۲۰۰۵ میلادی هرساله به مناسبت عید نوروز، رژه‌ای با نام رژه نوروزی ایرانیان نیویورک (NY Persian Parade) در خیابان‌های این شهر برگزار می‌شود که درآن ده‌ها هزار نفر از ایرانیان و دیگر اقوامی که عید نوروز را جشن می‌گیرند به همراه دیگر ساکنین این شهر در خیابان‌های معینی از محله منهتن جشن و پایکوبی می کنند.

مرکز یکی از بزرگ‌ترین و جامع‌ترین پروژه‌های ایران‌شناسی به نام دانشنامه ایرانیکا نیز در این شهر و در دانشگاه کلمبیا قرار دارد.

اقتصاد نیویورک

همانگونه که قبلا نیز گفتیم، نیویورک قلب تجاری ایالات متحده آمریکا  می باشد چرا که وجود  مرکز تجارت جهانی در منهتن،  فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی، یکی از سه فرودگاه بین‌المللی  نیویورک و چاپ روزنامه معروف اقتصادی وال استریت ژورنال در این شهر و نبض تجارت سهام کشور (و در واقع دنیا) در خیابان وال استریت و در بازار بورس نیویورک و بورس الکترونیکی نزدک  خود گویای اهمیت اقتصادی نیویورک در دنیای اقتصاد نیز می باشد.


مقالات و تیزرهای مرتبط با: نیویورک
مطلب بالا را برای دوستانتان ارسال کنید:  Share on Telegram  Share on WhatsappShare on Whatsapp
× حذف تبلیغات
[تولید مبلمان نئوکلاسیک لوکس]
لوگوی خانه مونسا Boosted (0) خانه مونسا
[تولید مبلمان کلاسیک و صنایع چوبی لوکس]
لوگوی مبلمان کلاسیک زیتون Boosted (0) مبلمان کلاسیک زیتون
[تولید مبلمان کلاسیک، آوانگارد و استیل]
لوگوی مبل سلامی Boosted (0) مبل سلامی
[تولید سنگ ساختمانی]
لوگوی سنگ تریمو Boosted (0) سنگ تریمو
[ارائه دهنده راه حل های خانه هوشمند و BMS]
لوگوی شرکت صنعت نوین امیرکبیر Boosted (0) شرکت صنعت نوین امیرکبیر
شیشه دست ساز یونیک گلس
0

شیشه دست ساز یونیک گلس

خانه هوشمند بولت
0

خانه هوشمند بولت

مبل امیران
0

مبل امیران

لیبرا
0

لیبرا

پارچه ایتالیایی قصر آرزوی ایرانیان
0

پارچه ایتالیایی قصر آرزوی ایرانیان

محبوب کنید: 3   به اشتراک بگذارید: Share on Facebook   Share on Twitter   Share on Google+   Share on Telegram   Share on Whatsapp Share on Whatsapp

تگ ها:   نیویورک   |  نیویورک   |  آمریکا   |  گردشگری   |  آسمان خراش   |  شهر مدرن

تاریخ ثبت ثبت: 1394/10/11
بازدید بازدید: 5427

مطالب مرتبط با خدمات مسافرتی

برترین جاذبه های گردشگری لاس وگاس
0

برترین جاذبه های گردشگری لاس وگاس

شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری برلین
0

شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری برلین

برترین جاذبه های گردشگری بوداپست
0

برترین جاذبه های گردشگری بوداپست

برترین جاذبه های گردشگری سنگاپور
0

برترین جاذبه های گردشگری سنگاپور

لوکس ترین مراکز خرید جهان
0

لوکس ترین مراکز خرید جهان

اقامتی رویایی در هتل های لوکس پاریس
0

اقامتی رویایی در هتل های لوکس پاریس

باغ ارم، بهشت رویایی شیراز
0

باغ ارم، بهشت رویایی شیراز

برخی از ترین های جهان
0

برخی از ترین های جهان

برترین جاذبه های گردشگری مراکش
0

برترین جاذبه های گردشگری مراکش

جذاب ترین جاذبه های گردشگری لندن
0

جذاب ترین جاذبه های گردشگری لندن

آشنایی با جاذبه های مارماریس بهشت ترکیه
0

آشنایی با جاذبه های مارماریس بهشت ترکیه

دهکده جهانی دبی
0

دهکده جهانی دبی

شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری فرانسه
0

شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری فرانسه

مرکز خرید ونیزیا در استانبول
0

مرکز خرید ونیزیا در استانبول

ایران مال یکی از بزرگترین مراکز خرید در دنیا
0

ایران مال یکی از بزرگترین مراکز خرید در دنیا

آشنایی با جزایر رویایی مالدیو
0

آشنایی با جزایر رویایی مالدیو

معرفی تفریحات لاکچری در دبی
0

معرفی تفریحات لاکچری در دبی

معروف ترین پل های استانبول
0

معروف ترین پل های استانبول

درباره کاخ بزرگ بانکوک
0

درباره کاخ بزرگ بانکوک

مرکز خرید دبی مال
0

مرکز خرید دبی مال

© Copyright 2015-2020 loginbrands.com - All Rights Reserved - Design & Develop by: LOGINBRANDS